Zdravie mužov

Testosterón je pre starnúceho muža ako „živá voda“

Zaujímajú muži lekárov menej než ženy? Prečo sa ich ťažkostiam odborníci vyhýbajú?

S tým sotva možno súhlasiť. Odborníci sa problémom mužov po päťdesiatke venujú, skôr sa im nevenujú samotní muži. Ak sa pozriete do ordinácie lekára, uvidíte tam mnoho žien, ale iba zopár chlapov. Dalo by sa dokonca povedať, že mnohí sa starajú o svoje auto viac než o seba, a potom nečudo, že priemerný mužský vek sa u nás pohybuje iba na hranici okolo sedemdesiat rokov.

Zrejme sa držia hesla: Telo má ísť do hrobu zhumpľované! Zdá sa mi, že je to stále obľúbený štýl života…

Je to veľmi zlé heslo! Keď sa pozriete na osemdesiatročných dôchodcov zo západnej Európy či z USA, sú v dobrej kondícii, pamäť im slúži, vidieť, že sa o seba starajú a pokojne si na staré kolená užívajú radosti života. Oni sa však o seba nezačali starať včera alebo pred rokom, ale oveľa skôr, s čím súvisí nielen dĺžka prežitia, ale aj kvalita života. Čím skôr sa muž o seba začne starať, tým lepšie. Ešte raz využijem prirovnanie k autu: vieme, že keď mu dáme dobrý olej, poslúži dlhšie, že ak nebude mať brzdovú kvapalinu, môžeme sa zabiť. Tú druhú časť, pokiaľ ide o zdravie, mnohí ignorujú.

Starať sa o seba. Každý si pod tým predstaví niečo iné…

Ľudia tisícročia umierali na skorbut – nedostatok vitamínu C, ale príčinu nepoznali. Nemali ani poňatia o tom, že organizmus potrebuje jód, aby človeku správne fungovala štítna žľaza… My dnes vieme o fungovaní ľudského organizmu oveľa viac a podľa toho sa treba aj správať. Tableta s vitamínmi a so stopovými prvkami doplní v organizme potrebné látky. Zistilo sa však, že až o 40 % lepšie sa vstrebú vitamíny zo zeleniny a z ovocia. Vieme tiež, že ovocie a zelenina obsahujú veľa vláknin potrebných pre tráviaci systém… Nemá zmysel vymenúvať do radu tých asi päťdesiat vecí, ktoré človek potrebuje, aby jeho organizmus dobre fungoval, sú všeobecne známe, treba sa ich len pridržiavať. Pohyb, zdravá výživa, život bez cigariet…

Podľa MUDr. Juraja Filla s úbytkom hormónov súvisí aj rakovina prostaty.

Čo však s hormónmi, ktorých činnosť sotva môžeme ovplyvniť? Na verejnosti o testosteróne koluje mnoho nepresností, až úplných bludov…

Nevedomosti sa netreba veľmi čudovať, pretože mužský pohlavný hormón bol v minulosti „zakliaty“ a aj odborníci vychádzali z chybných predpokladov, ako napríklad, že práve on spôsobuje rakovinu prostaty. Až koncom minulého storočia, vďaka mnohým štúdiám, sa podarilo tento mýtus vyvrátiť, hoci je sám osebe nelogický. Veď najvyššiu hladinu testosterónu má muž v mladosti a v tomto veku je karcinóm prostaty raritou, naopak, keď hladina hormónu v krvi začína klesať, rakoviny pribúda.

O ženskom estrogéne vieme, že okolo päťdesiatky jeho hladina v krvi prudko klesá a vyvoláva menopauzu. Ako je to s testosterónom?

Hladina mužského pohlavného hormónu začína približne od tridsiatky klesať asi o 1,2 percenta ročne. Dramaticky, čiže náhle, klesá iba v prípade niektorých ochorení alebo úrazov. Tento hormón je zodpovedný za mnoho funkcií v mužskom tele a jeho znížená hladina ich zákonite ovplyvňuje. Môžeme ísť od hlavy až po päty: znižuje sa vnímavosť, zhoršuje pamäť – všetky poznávacie funkcie. Zníženie je spúšťačom depresií. Svaly sa stávajú slabými, kosti krehkými, môže nastúpiť osteoporóza, aj keď v menšom meradle ako u žien. Zhoršuje sa krvný obraz, pretože testosterón podporuje tvorbu červených krviniek. Samozrejme, dotýka sa to aj erekcie a libida, znižuje sa sexuálna túžba. Môžu sa tiež pridať problémy s cukrovkou, keďže tento hormón súvisí aj s využitím inzulínu. Muž sa mení nielen klinicky, ale tiež biochemicky, v krvi stúpa hladina cholesterolu a zároveň sa znižuje hladina takzvaných dobrých tukov, ktoré srdce chránia.

Hovorí sa, že testosterón má na svedomí aj infarkty…

Muži umierajú skôr ako ženy a medzi ľuďmi stále pretrváva predstava, že je za to vinný testosterón. Američania v štúdii sledovali sedem rokov vyše jedenásťtisíc mužov vo veku od 40 do 79 rokov, z nich umrelo 825. Štúdia zistila, že medzi tými, čo mali najvyššiu hladinu testosterónu, bolo o tretinu menej úmrtí na choroby srdca a ciev a na rakovinu. Je to dosť veľavravné a vyvracia to ďalší z mýtov. Povedzme ešte, že hladina testosterónu v krvi by sa mala pohybovať v rozpätí od 10 do 28 nmol na liter. Muži, u ktorých táto hladina bola nad 19,6 nmol na liter, mali o 41 percent nižšie riziko úmrtia na všetky príčiny ako tí, čo ju mali nižšiu než 12,5 nmol na liter. Prirodzene, nie je to jediná štúdia, ktorá tento princíp potvrdila. Pokiaľ ide o infarkty, keď sú naplnené tri z piatich kritérií na vznik infarktu, riziko stúpa dvojnásobne.

Mužom po päťdesiatke začína rásť brucho a vraví sa, že „to patrí k veku“. Treba aj za tým hľadať zníženú hladinu testosterónu?

Nedostatok testosterónu vedie k apatii a nezáujmu, mužovi sa „nič nechce“, menej sa pohybuje a logicky začína priberať. Pritom tukové tkanivo produkuje látku, ktorá pôsobí nepriaznivo na mužský pohlavný hormón a ďalej jeho hladinu znižuje. Čím viac priberá, tým menej sa hýbe, tým viac tejto látky sa vytvára… a sme v začarovanom kruhu.

O tom, že sa ženám po menopauze zvykne podávať estrogén, vieme. A vieme aj to, ako na ne pôsobí. Rovnaký princíp, pokiaľ ide o mužov, je menej známy…

Ale funguje to rovnako! Dopĺňanie hladiny testosterónu je čosi ako „živá voda“, súčasť programu proti starnutiu. Vyznie to možno fantasticky, ale ak sa hladina hormónu zvýši, muž ožije – chodí, zaujíma sa, pozoruje… Aby si to dakto nemýlil, nehovoríme len o sexe, on naozaj psychicky omladne! Nanovo to naštartuje jeho metabolizmus. Jestvujú gély s pridaním testosterónu, pasty, ale podľa môjho názoru sú najvhodnejším prostriedkom na podanie hormónu injekcie, kde sa dá ustrážiť presné množstvo. Nie je to nič strašné, jedna malá injekcia raz za tri mesiace.

Dokedy možno mužovi podávať doplňujúci testosterón? A vlastne aj – odkedy?

Týka sa to predovšetkým starnúcich mužov, mužov po štyridsiatke. Ak by sme ho podali mladšiemu mužovi, hrozilo by, že takto podaný hormón zablokuje jeho vlastnú tvorbu testosterónu a nebudú sa mu tvoriť ani spermie. Dokedy? Dlhodobo. Vyrovnávať hladinu tak, aby sa pohybovala v prirodzenej hladine medzi 10 až 28 nmol na liter.

Neškodí to? Pokiaľ viem, hormón sa mužom podáva iba posledných asi desať rokov. Nie je to málo, aby sme vedeli, či niekomu nepoškodí?

Nepodávame organizmu žiadnu cudzorodú látku, nie je to experiment, je to len dopĺňanie hladiny na úroveň, akú má zdravá časť mužskej populácie v rovnakom veku. A táto hladina sa udržiava v ideálnej rovine pre daný vek. Na druhej strane, ani testosterón nie je všeliek a neurobí všetko za vás, chlap sa musí starať o svoje zdravie.

Aké sú konkrétne vaše skúsenosti s mužmi? Ak dodáme, že pracujete v urologickej ambulancii, viacerí sa hádam aj prežehnajú…

Postupne sa prístup mužov k svojmu zdraviu mení, pribúda tých, ktorí nečinne nečakajú, kým ich skolí infarkt. Treba však povedať aj to, že napríklad v Bratislave sme kedysi mali päť urologických oddelení. Dnes máme tri, pričom počet pacientov neklesol, naopak, zvýšil sa. Predlžuje sa čakanie, lekár nemá dostatok času venovať sa každému toľko, koľko by si to vyžadovalo. Akoby neplatilo, že jedno euro vynaložené v prevencii ušetrí tisíc eur za liečenie.

Nespomenieme v súvislosti s testosterónom aj erektilnú dysfunkciu? Určite to spolu súvisí.

Samozrejme, ak hovoríme o ochoreniach mužov, erektilná dysfunkcia sa v súčasnosti dostáva na popredné miesto. Vo väčšine prípadov sa za ňou skrývajú aterosklerotické cievy penisu. Riziká sú známe – obezita, fajčenie, sedavý spôsob života, ale zvyšujú sa v kombinácii s nízkou hladinou testosterónu. Keď túto hladinu doplníme, zlepší sa aj tento problém. Dôležité je, aby muži neotáľali s návštevou lekára. Veta – No ono sa to začalo už tak pred troma rokmi… – nikam nevedie, za ten čas svalstvo ochablo a problém je omnoho zložitejší.

Ako vôbec príde muž na to, že má nízku hladinu hormónu? A ktorý lekár rozhoduje o tom, že pacientovi treba túto hladinu doplniť?

Urológovia a internisti sú najčastejšími „záchytnými bodmi“ pre pacientov, ale tí neraz prichádzajú, až keď je veľmi neskoro. Platí, že muži sa môžu podrobiť preventívnej prehliadke rovnako v štátnych, ako aj neštátnych ambulanciách a tieto preventívne prehliadky hradí poisťovňa.